دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

پیام تسلیت رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان به مناسبت عروج پنجمین شهید خدمت و مدافع سلامت استان

 | تاریخ ارسال: 1399/9/9 | 

پیام تسلیت رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان
به مناسبت عروج پنجمین شهید خدمت و مدافع سلامت استان  

 
 دکتر پرویز قزلباش با صدور پیامی، شهادت "سیدنعمت موسوی" دومین شهید سلامت شهر زنجان و پنجمین شهید خدمت و مدافع سلامت استان را تسلیت گفت.

پایگاه خبری وب‌دا - زنجان، عصر روز یکشنبه هشتم آذرماه کارمند بیمارستان ولیعصر عج زنجان و از مدافعان خط مقدم مبارزه با کرونا، بعد از سه روز بستری در بیمارستان آیت‌اله موسوی در سن ۵۰ سالگی دعوت حق را لبیک گفت.
 
 در این راستا، دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان با صدور پیامی شهادت "سید نعمت موسوی" دومین شهید مدافع سلامت شهر زنجان و پنجمین شهید مدافع سلامت استان را تسلیت گفت.
 
 متن پیام بدین شرح است.
 
 "انا لله و انا الیه راجعون"
 
بار دیگر خادمین نظام سلامت استان زنجان در ماتم از دست دادن مدافع سلامت دیگری، به سوگ نشست.
 
 اینجانب شهادت، پنجمین شهید ایثارگر نظام سلامت استان زنجان، جناب آقای "سید نعمت موسوی" همکار محترم شاغل در مرکز آموزشی درمانی حضرت ولیعصر عج زنجان را به خانواده بزرگوار آن شهید والامقام خدمت و مدافع سلامت، و جامعه بزرگ، پرتلاش و بلندهمت دانشگاه علوم پزشکی زنجان تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای آن شهید عزیر، علو درجات، رحمت و مغفرت واسعه الهی و برای جمیع بازماندگان سلامتی، صبر و شکیبایی مسئلت می‌نمایم.
 
دکتر پرویز قزلباش
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان

دفعات مشاهده: 203 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

از طریق ویدیوکنفرانس برگزار شد؛ نشست دکتر ایرج حریرچی با روسای دانشگاه‌های شمال‌غرب کشور

 | تاریخ ارسال: 1399/9/7 | 

از طریق ویدیوکنفرانس برگزار شد؛
نشست دکتر ایرج حریرچی با روسای دانشگاه‌های شمال‌غرب کشور

 
نشست معاون کل وزارت بهداشت با روسای دانشگاه‌های شمال‌غرب کشور از محل دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار شد.

در این نشست در خصوص طرح شهید حاج قاسم سلیمانی، و ضرورت به کارگیری همه توان، ظرفیت و تجربه این استان‌ها، و همچنین ایجاد وحدت، همدلی و هم افزایی کلیه دستگاه‌های اجرایی، گروه‌های جهادی، سمنها و اقدامات ابتکاری و خلاقانه دانشگاه‌ها برای اجرای شایسته این طرح، بحث و تبادل نظر شد .

دکتر حریرچی نیز با توجه به تاکید دکتر نمکی مقام عالی وزارت در خصوص تضمین منابع مربوط به اجرای طرح اظهار داشت: دانشگاه‌ها با سرعت و اطمینان این مسیر را پیش بروند و کوچکترین فرصت را از دست ندهند.

 دانشگاه‌های شمال‌غرب کشور شامل: دانشگاه‌های زنجان، آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، کردستان و دانشکده‌های پزشکی خوی، مراغه است .

دفعات مشاهده: 299 بار   |   دفعات چاپ: 5 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ استان زنجان در زمینه پیشگیری و مقابله با کروناویروس، عملکرد بسیارخوبی در سطح کشور دارد

 | تاریخ ارسال: 1399/9/7 | 
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛
استان زنجان در زمینه پیشگیری و مقابله با کروناویروس، عملکرد بسیارخوبی در سطح کشور دارد
 
دکتر ایرج حریرچی در جلسه ستاد پیشگیری و مدیریت کروناویروس استان اظهار داشت: استان زنجان در مقایسه با سایر استان‌ها عملکرد بسیارخوبی در زمینه پیشگیری و مقابله با کرونا از لحاظ سیاسی، اجرایی، بهداشتی و درمانی داشته است.

 پایگاه خبری وب‌دا – زنجان، ظهر پنجشنبه ششم آذرماه معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه ستاد پیشگیری و مدیریت کروناویروس استان که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با بیان اینکه بیماران کرونایی، نیازمند حمایت بیشتری هستند تا به دلیل مشکل اقتصادی و معیشت از خانه بیرون نیایند اظهار داشت: در این راستا خیرین زنجانی ۳۳ میلیارد تومان کمک کرده‌اند.

دکتر حریرچی با اشاره به اینکه زنجانی‌ها برگزاری مراسم بزرگ یوم‌العباس را به خوبی کنترل و مدیریت کردند یادآورشد: با این مدیریت خوب از بروز یک فاجعه انسانی که منجر به ابتلا، بستری و مرگ ناشی از بیماری کرونا در کشور می‌شد، جلوگیری شد، و همچنین، منابع خیریه‌ای را هم، به مقابله با بیماری کرونا سوق دادند که در این راستا، استان زنجان در مقایسه با سایر استان‌ها عملکرد بسیارخوبی در زمینه پیشگیری و مقابله با کرونا از لحاظ سیاسی، اجرایی، بهداشتی و درمانی داشته است.

وی با بیان اینکه استان زنجان با توجه به توانایی‌های موجود در راستای مقابله با بیماری کرونا، می‌تواند بیش از ۳۰ الی ۴۰ درصد بیش از اعداد پایه در نظر گرفته شده برای قطع زنجیره کرونا فعالیت داشته باشد، تصریح کرد: بسیاری از اقدامات به ابتکارات محلی بستگی دارد که تحقق این امر نیازمند تداوم، اعمال اختیارات و ابتکارات استانی است.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در رابطه با طرح سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی، افزود: با توجه به اینکه نام شهید سلیمانی بر طرح مقابله با ویروس منحوس کرونا گذاشته شده است، همه افراد باید وظایف خود را در راستای کاهش ابتلا، بستری و فوتیهای ناشی از کرونا به خوبی انجام دهند تا بتوانیم طبق هدف‌گذاری‌های‌ انجام شده، در مدت سه ماه ۹۰ درصد زنجیره انتقال این بیماری، ۵۰ درصد بستری کرونایی و ۴۰ درصد موارد فوت کرونا را در کشور کاهش داده و به حداقل برسانیم.

وی تاکید کرد: کسی که بیش از ۲۰ دقیقه با یک فرد تست مثبت کرونا تماس داشته باشد در صورتی که تست کرونای وی منفی شود نیز باید خود را قرنطینه کند

دفعات مشاهده: 230 بار   |   دفعات چاپ: 3 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛ ورود تست‌های سریع به برنامه بیماریابی و غربالگری سرپایی بیمارن کووید – ۱۹

 | تاریخ ارسال: 1399/9/7 | 
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛
ورود تست‌های سریع به برنامه بیماریابی و غربالگری سرپایی بیمارن کووید – ۱۹

 دکتر پرویز قزلباش در جلسه ستاد پیشگیری و مدیریت کروناویروس استان باحضور معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: با ورود تست‌های سریع به برنامه بیماریابی و غربالگری سرپایی، این تست‌ها حجم بیشتری پیدا خواهد کرد، و به لحاظ گستردگی هم بیشتر خواهد شد و طبیعتا این اقدامات به بیماریابی کمک قابل توجهی خواهد کرد .
 
پایگاه خبری وب‌دا – زنجان، ظهر پنجشنبه ششم آذرماه رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان در جلسه ستاد پیشگیری و مدیریت کروناویروس استان باحضور دکتر ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ارائه گزارشی از واحدهای تابعه دانشگاه اظهار داشت: در راستای بیماری کروناویروس، تا جایی که شناسایی و پیگیری بیماران ممکن بود، انجام شد و در این خصوص برای شناسایی بیماران سرپایی، طرح آزمایشگاهی افراد مشکوک تدوین، و شناسایی کل افرادی که در ارتباط نزدیک با بیماران بودند، صورت پذیرفت .
 
دکتر قزلباش افزود: طرح بیماریابی با نوسانات و محدودیت‌هایی که در حوزه منابع وجود داشت، همراه بود، ولی خوشبختانه در ماه‌های اخیر روند شناسایی سرعت بیشتری گرفته، و در این ایام که شاهد روند صعودی بیماری بودیم، ۱۰۰۰ الی ۱۲۰۰۰ تست PCR  روزانه انجام شده است.
 
رییس کلان منطقه ۶ آمایشی کشوری ادامه داد: با ورود تست‌های سریع به برنامه بیماریابی و غربالگری سرپایی، این تست‌ها حجم بیشتری پیدا خواهد کرد، و به لحاظ گستردگی هم بیشتر خواهد شد و طبیعتا این اقدامات به بیماریابی کمک موثر و قابل توجهی خواهد کرد .
 
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه پیداکردن کیس‌ها مبنای اصلی عمل است تصریح کرد: قدم اساسی، بزرگ و محوری این است که با جداکردن بیماران، زنجیره بیماری را قطع کنیم. و با تجربه‌ای که در کشور و استان وجود دارد و همراهی مسئولین و مدیران عالی استان، قطعا این راه سریع‌تر پیش خواهد رفت .
 
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد مراکز ۱۶ ساعته و نمونه‌گیری ۲۲ مرکز می‌باشد که در ابتدا ۱۰ مرکز بود افزود: علاوه بر طرح پایلوت سرپایی، طرح بررسی سرولوژِی کووید ۱۹ نیز از چند ماه قبل شروع شده که تا به امروز حدود ۲۰۰۰۰ نمونه تهیه شده که تحلیل این داده‌ها توسط متخصصان امر صورت خواهد گرفت .
 
به گفته دکتر قزلباش درخصوص اجرای طرح پایلوت سرپایی به لحاظ علمی مرجع هستیم و این طرح در سطح کشوری هم ابعاد وسیعی پیدا کرد و در ستاد ملی کرونا هم توسط ریاست محترم جمهور مورد عنایت قرار گرفت .
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به برگزاری ۶۱ جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا و بیش از ۱۵۰ جلسه  قرارگاهی دانشگاهی مدیریت بیماری کرونا تاکنون در استان، اظهار داشت: در این جلسات سعی شده مدیریت مدوام و منسجم داشته باشیم .

رییس کلان منطقه ۶ آمایشی کشوری ادامه داد: طرح سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی مبتنی بر شیوه محله محورو خانواده محوراست، که هر خانه به عنوان یک پایگاه سلامت عمل خواهد کرد، و در این راستا، اهداف کمی، مسولیت تیم را در استان سنگین می‌کند که نیازمند یک هماهنگی دقیق و همکاری جدی جهت دستیابی به این هداف است.
 
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با تاکید بر ضرورت قطع زنجیره انتقال ویروس با افزایش رعایت پروتکل‌های بهداشتی اظهار داشت: در این طرح مبنا مدیریت و کنترل اپیدمی کووید ۱۹ از طریق مشارکت مردمی، هماهنگی‌های بین بخشی و بهره‌گیری از کمک نیروهای بسیج و داوطلب مردمی است .

دکتر قزلباش ادامه داد: رهگیری و رصد فعال حداقل به میزان ۸۰ درصد در یک‌ماه و ۹درصد در سه ماه، کاهش بستری حداقل به میزان ۳۰درصد در یک‌ماه و ۵۰درصد در سه ماه، کاهش مرگ حداقل به میزان ۱۰درصد در یک‌ماه و ۴۰درصد در سه ماه، و پوشش حمایتی از گروه‌های در معرض خطر به میزان ۵۰درصد در یک‌ماه و ۹۰درصد در سه ماه، از اهداف پیش‌بینی شده اختصاصی برای طرح شهید حاج‌قاسم سلیمایت است.

وی افزود: از دیگر ابعاد مهم این طرح که با حضور مدیریت عالی استان، بسیج و سپاه انجام شد و قطعا بعد جدیدی پیدا خواهد کرد، بحث پوشش‌های حمایتی است که این هدف هم با یاری دوستان عزیز انجام خواهد شد .
 
دکتر قزلباش با اشاره به ابتکار راه‌اندازی سامانه پایش آنلاین و بارگذاری چک‌لیست‌ها اظهار داشت: براساس این طرح ناظرین باحضور در محل‌های مورد نظر با چک‌لیست‌های مشخص دارای جی پی اس هستند و دقیقا براساس اطلاعات آنلاین در محل مورد نظر می‌توانند پایش را انجام دهند و اطلاعات وارد شده را بلافاصله در جایگاه خود در سامانه بارگذاری می‌کنند.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه یکی از راهبردهای مهم تستهای انبوه گسترده‌ی هدفمند و هوشمند است که خوشبختانه با حمایت‌های مقام عالی وزارت و دکتر حریرچی کیت‌های لازم تامین شده و از دیروز در اختیار معاونت بهداشت دانشگاه قرار گرفته و از امروز صبح، برنامه تست‌های سریع در استان زنجان اجرایی شده است که امیدواریم این تست‌ها را در حداقل زمان به میزان کافی پیش ببریم و ظرفیت ازمایشگاهی را هم افزایش دهیم .
 
به گفته دکتر قزلباش در حوزه آموزش، بحث اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی بسیار مهم است و یکی از ابتکاراتی که با تاکیدات استاندار و امام جمعه استان انجام شد، راه‌اندازی استودیو سلامت بود که در این محل، بیش از ۲۰۰ برنامه با حضور مسئولین استانی، کارشناسان و پزشکان به صورت زنده تهیه، پخش و اطلاع‌رسانی لازم در این خصوص انجام شده است.
 
رییس کلان منطقه ۶ آمایشی کشوری با اشاره به برگزاری برنامه عافیت در محل استودیو سلامت دانشگاه ، افزود: این برنامه هم با تاکیدات استاندار محترم برگزار می‌شود .

دفعات مشاهده: 174 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

در راستای کمک مومنانه؛ ۲۳۳ هزار بسته معیشتی در بین مردم توزیع شد

 | تاریخ ارسال: 1399/9/7 | 
در راستای کمک مومنانه؛
۲۳۳ هزار بسته معیشتی در بین مردم توزیع شد

فرمانده سپاه انصارالمهدی عج استان در جلسه ستاد پیشگیری و مدیریت کروناویروس استان باحضور معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: کمک‌های جمع‌آوری شده مردم و دستگاه‌ها بین مردم نیازمند آسیب‌دیده در بحث کرونا، براساس بانک اطلاعاتی که با تدبیر مسئولان ارشد استان ایجاد شده، ۲۳۳ هزار بسته معیشتی توزیع شده است.

پایگاه خبری وب‌دا – زنجان، ظهر پنجشنبه ششم آذرماه سردار جهانبخش کرمی در جلسه ستاد پیشگیری و مدیریت کروناویروس استان باحضور دکتر ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: کمک‌های جمع‌آوری شده مردم و دستگاه‌ها بین مردم نیازمند  و آسیب‌دیده در بحث کرونا، براساس بانک اطلاعاتی که با تدبیر مسئولان ارشد استان ایجاد شده، ۲۳۳ هزار بسته معیشتی ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومانی توزیع شده است.

وی با اشاره به اقدامات سپاه در قالب کمک مومنانه ادامه داد: کمک‌های جمع‌آوری شده مردم و دستگاه‌ها بین مردم نیازمند آسیب‌دیده در بحث کرونا، براساس بانک اطلاعاتی که با تدبیر مسئولان ارشد استان ایجاد شده، ۲۳۳ هزار بسته معیشتی ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومانی توزیع شده است.

فرمانده سپاه انصارالمهدی عج استان افزود: درخصوص توزیع بسته بهداشتی، بیش از ۱۱ هزار بسته کامل توزیع شده، و حتی در روستاهایی که امکان دسترسی و تامین امکانات سخت است و حاشیه نشین‌ها، ده‌ها هزار غذای گرم توزیع شده است.

به گفته سردار کرمی در بحث ماسک،  ۱۰۹ کارگاه تهیه ماسک در مساجد فعالیت می‌کند که بیش از سه میلیون عدد ماسک رایگان بین مردم توزیع شده، که تمامی این اقدامات با مدیریت و هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی زنجان انجام گرفته است.

وی با بیان اینکه در بحث ضدعفونی مناطق شهری و روستایی، هیچ جایی بدون هماهنگی دانشگاه ضدعفونی نشده، که در این راستا ۱۲ هزار ۵۰۰ نقطه از مناطق شهری و روستایی ضدعفونی شدند.

فرمانده سپاه انصارالمهدی عج استان از به کارگیری ۶ هزار گروه جهادی و در مواردی توزیع کارت هدیه نقدی خبر داد و افزود: ۹۸۵ گروه جهادی هرکدام چندین بار، پای کار بودند .

سردار کرمی با اشاره به توزیع بیش از ۵ هزار بسته کامل نوشت‌افزار با ارزش هر بسته ۱۴۰ هزار تومان توزیع به دانش‌آموزان اظهار داشت: کارهای خوبی صورت گرفته ازجمله گروه سرود بچه‌های پایگاه‌ها، که برای روحیه دادن به مردم، محله به محله برنامه داشتند.

وی با اشاره به اینکه در طرح سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی با هماهنگی‌های صورت گرفته، به این نتیجه رسیدیم که الان شرایط جنگی است و تلفات و خسارت اقتصادی و مادی بیشتری هم دارد، تاکید کرد: همه دستگاه‌ها باید کمک کنند چراکه اقتدار نظام مطرح است و ازطرفی وظیفه داریم برای سلامتی مردم تلاش کنیم .

فرمانده سپاه انصارالمهدی عج استان ابراز داشت: سپاه هم با تشکیل کمیته عملیاتی، جلسات و هماهنگی‌های استانی، و بین بخشی را برگزار کرد، که تا سطح فرماندهان، کاملا توجیه شدند.

سردار کرمی افزود: قبل از این ابلاغ طرح سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی، در استان یک قرارگاه اصلی و ۱۰ قرارگاه فرعی تشکیل شده بود، که کاملا هماهنگ با دانشگاه علوم پزشکی و فرمانداری شهرستان فعال بودند و درحال حاضر هم در قالب این طرح فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه در بحث کمیته حمایت هم، ۱۳ هزار بسته در قالب این طرح توسط قرارگاه‌های محله‌ای بسیج توزیع شده است و در کمیته عملیاتی هم، کاملا آماده و هماهنگ هستیم، تصریح کرد: در بحث نقاهتگاه‌ها هم، این مکان‌ها باید با همکاری سپاه، نیروی انتظامی، ارتش و هلال احمر تحت فرماندهی قرارگاه استانی و شهرستانی، با مدیریت استاندار و در شهرستان‌ها، با مدیریت فرماندار شهرستان‌ها انجام بگیرد .

فرمانده سپاه انصارالمهدی عج استان با تاکید براینکه اگر در کمیته‌های دیگر هم لازم است که بسیج کمک کند، هماهنگ هستیم خاطرنشان کرد: برای ما جان مردم از همه چیز مهمتر است، و همانطور که سپاه در زمان جنگ‌ در شلمچه و خرمشهر در مقابل ضدهوایی چهارلول دشمن می‌گرفت به زمین، با تیربار دوشکا می‌جنگید، امروز هم وظیفه دارد برای سلامت مردم تلاش کند.

دفعات مشاهده: 163 بار   |   دفعات چاپ: 3 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر